Champions League-eventyret nærmer sig afslutningen for denne gang for NFH.
I eftermiddag gælder det sæsonens næstsidste kamp på den største scene i europæisk klubhåndbold, når de tidligere Champions League-vindere Krim Mercator Ljubljana kommer på besøg i Spar Nord BOXEN.
Slovenerne indtager pt. femtepladsen i gruppe A og kan med en sejr gøre sig forhåbninger om at avancere til fjerdepladsen, som på papiret giver en svagere modstander i de kommende knockout-kampe.
Derfor vil de givetvis gøre, hvad de kan for at tage begge point med hjem.
Med på Krim-holdet er i øvrigt den tidligere NFH-målvogter Barbara Arenhart fra Brasilien, som spillede en periode i NFH for år tilbage.
Derudover råder gæsterne også over den store, rutinerede højreback Ana Gros, som er noteret for ikke færre end 66 mål i denne Champions League-sæson, samt franske Tamara Horacek, som foreløbig har scoret 53 gange.
Krim vandt det første opgør mod NFH hjemme i Ljubljana med 10 mål, 35-25, så NFH har revanche til gode.
KÆRE PUBLIKUM! DET ER STADIG STORT AT SPILLE CHAMPIONS LEAGUE, OG PIGERNE VIL GØRE ALT FOR AT TAGE EN SEJR I DAG.
MEN DET KRÆVER MAKSIMAL OPBAKNING FRA JER HELE VEJEN TIL SIDSTE FLØJT!
KOM SÅ! VI SKAL OP AT STÅ FOR NFH!